10 minutes per game
Rk  
1 D Powell Umpqua 16 1 17.3 17.2-25.5 67.6 0.0-0.0 - 3.8-6.4 59.1 38.2
2 S Carrier Lane 16 2 16.8 12.6-21.7 58.2 0.0-0.0 - 6.7-9.1 73.8 31.9
3 N Hermosillo-Wright Clackamas 16 16 25.3 13.3-29.5 45.2 2.7-8.5 31.4 2.5-4.0 61.0 31.8
4 A Thrower Grays Harbor 14 14 31.8 11.3-21.7 52.3 0.1-0.5 16.7 7.6-10.2 74.6 30.4
5 A Burgess Wenatchee Valley 16 16 30.2 11.4-20.3 56.3 0.9-2.7 34.4 5.4-6.5 82.3 29.2
6 C McKeown Walla Walla 16 16 34.0 10.0-19.2 52.1 4.9-10.7 45.5 3.6-3.9 92.5 28.5
7 K Von Oelhoffen Yakima Valley 16 15 30.1 10.6-23.7 44.6 2.3-7.3 31.8 3.8-6.2 62.2 27.3
8 W Meir North Idaho 16 13 22.8 9.4-22.3 42.2 4.2-9.9 42.2 4.2-5.4 77.6 27.2
9 L Fonua SW Oregon 13 8 16.9 10.9-17.3 63.2 0.0-0.0 - 5.1-12.0 42.4 26.9
10 U Chibuogwu Everett 10 9 25.5 10.0-21.6 46.4 2.4-8.6 27.3 3.5-5.3 64.7 25.9
11 T Abbott Lower Columbia 15 15 22.2 10.7-21.7 49.4 0.6-1.8 33.3 3.9-8.8 43.8 25.9
12 A Jones-Smith Skagit Valley 10 10 29.6 9.3-17.4 53.5 0.0-0.4 0.0 6.6-9.3 71.0 25.2
13 S Hall Lane 16 16 23.2 9.8-20.4 48.1 0.2-0.4 50.0 4.9-7.6 64.3 24.7
14 N Wheeler Lower Columbia 15 - 18.4 10.4-20.2 51.4 1.4-4.9 29.4 2.0-2.9 70.0 24.3
15 A Parsons Clackamas 14 - 22.3 8.3-20.3 41.1 4.6-12.2 37.9 2.8-4.5 62.9 24.1
16 T Carrillo Lane 12 7 28.3 7.5-19.2 39.3 6.3-16.9 37.5 2.7-3.2 85.2 24.1
17 B Thames Umpqua 16 16 31.3 9.6-15.6 61.2 0.6-2.0 32.0 4.2-5.5 76.8 24.0
18 B Akoto Bellevue 12 12 33.3 9.1-16.9 53.8 0.1-0.5 20.0 5.3-6.2 85.5 23.6
19 S Ajayi Highline 14 14 28.3 9.7-21.8 44.4 0.1-0.5 20.0 3.9-6.7 59.1 23.4
20 R Fielder Lane 16 13 21.6 10.0-18.9 52.8 0.5-1.4 33.3 2.7-3.5 76.7 23.1
21 J Matheson SW Oregon 16 15 35.5 7.0-19.3 36.1 2.0-6.3 31.5 6.6-10.6 62.7 22.5
22 P Vorwaller Treasure Valley 14 6 22.9 8.3-19.5 42.7 0.5-1.5 33.3 5.2-8.3 62.7 22.4
23 R Mongoyak Spokane 14 12 24.6 10.1-18.3 55.1 0.8-2.2 36.8 1.4-2.1 66.7 22.4
24 S Wheeler Yakima Valley 16 16 33.3 8.6-19.1 44.7 2.7-8.8 30.8 2.6-4.3 59.6 22.4
25 S Wammock Blue Mountain 14 14 20.4 8.7-19.8 44.0 0.1-0.1 100.0 4.2-6.6 63.8 21.7
26 A Biggerstaff Everett 12 12 26.3 7.5-18.5 40.4 2.5-6.5 39.2 3.5-4.9 71.8 21.0
27 L Dowdell Everett 1 - 13.5 5.9-14.8 40.0 3.0-3.0 100.0 5.9-5.9 100.0 20.8
28 M Oakden Linn-Benton 16 16 34.1 7.6-18.8 40.1 3.0-8.9 33.9 2.6-3.7 68.6 20.7
29 J Clark Peninsula 13 13 29.6 8.0-17.3 46.1 0.1-0.2 50.0 4.5-7.2 62.3 20.6
30 R Watson Mt Hood 15 15 26.4 8.3-14.6 56.9 0.0-0.2 0.0 3.7-5.9 63.8 20.3
31 B DeNike Skagit Valley 4 - 10.0 9.0-15.9 56.3 0.0-0.0 - 2.0-2.0 100.0 19.9
32 M Johnson Big Bend 16 12 30.2 6.5-18.0 36.2 3.6-11.0 33.1 3.1-3.6 86.4 19.9
33 C Dvorak North Idaho 16 16 30.5 6.1-17.3 35.1 1.1-4.0 28.6 6.4-7.9 81.3 19.7
34 J Stotler Umpqua 16 16 29.9 8.4-17.4 48.1 1.9-5.0 38.3 1.0-1.6 63.2 19.7
35 A Castro Columbia Basin 16 15 33.2 6.8-15.0 45.2 2.6-7.4 35.7 3.3-4.9 67.7 19.5
36 J Skidmore Walla Walla 16 16 35.1 7.8-15.6 49.8 0.5-2.1 24.1 3.4-4.1 84.2 19.4
37 Z Smith Edmonds 12 12 36.6 8.9-20.8 42.8 0.0-0.4 0.0 1.5-2.3 68.0 19.4
38 S Dewitt Pierce 13 9 32.9 6.6-16.6 39.5 3.6-10.7 33.3 2.7-3.5 78.4 19.4
39 L Susee Chemeketa 11 10 22.0 7.1-16.5 43.0 1.7-5.3 31.3 3.5-4.5 77.8 19.3
40 T Acock Walla Walla 16 16 24.1 6.9-17.2 40.4 4.9-11.7 41.6 0.5-0.7 71.4 19.3
41 H Niles Lower Columbia 15 15 25.7 8.0-16.2 49.4 2.1-4.5 46.5 1.1-2.0 57.9 19.2
42 S Kidder Grays Harbor 14 14 28.8 8.0-18.6 43.1 0.4-2.2 18.2 2.4-3.1 77.4 18.8
43 A Dougall Green River 14 14 38.7 6.7-20.6 32.6 2.9-10.8 26.7 2.4-3.6 65.3 18.7
44 J Olson Spokane 16 16 34.1 6.5-15.7 41.1 2.6-7.4 34.7 3.2-4.0 79.6 18.6
45 A Sharp Peninsula 13 12 37.1 6.7-18.7 35.8 3.7-11.1 32.8 1.5-2.0 75.0 18.6
46 C Baham Columbia Basin 16 - 18.0 8.0-16.8 47.9 0.4-2.6 15.8 1.8-2.9 61.9 18.3
47 S Dotson Lower Columbia 15 15 27.3 6.9-14.2 48.6 1.1-4.5 23.9 3.3-5.2 64.2 18.3
48 L Ioane Olympic 12 12 33.1 7.0-14.4 48.3 0.5-2.0 25.0 3.7-5.6 66.1 18.1
49 A Sampson Clark 16 14 24.5 6.5-21.6 30.2 3.6-11.8 30.2 1.4-2.9 50.0 18.1
50 T Takes Enemy Yakima Valley 16 13 31.7 7.2-18.6 38.6 1.2-3.9 30.6 2.4-3.2 75.0 17.9